Kartusze gazowe

Kartusze są nieodzownym wyposażeniem kuchenki turystycznej oraz konieczne, gdy chcemy przygotować posiłek w podróży. Warto więc wybrać taki, który będzie w pełni odpowiadał naszym potrzebom. Dobrany rozmiarem do długości i typu wyprawy z pewnością nie będzie zbytnim obciążeniem. Aby ułatwić Ci drogę, w Pinguin przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rozmiarów kartuszy. Mniejsze, które idealnie sprawdzą się podczas krótszych podróży i te większe – kiedy tydzień wędrówki, to mało.

Czytaj mniej Czytaj więcej

Kartusze gazowe Pinguin w różnych odsłonach

W swojej ofercie Pinguin posiadamy kartusze gazowe z różnymi gwintami, co sprawia, że dopasujesz je do niemal każdej kuchenki. Będą odpowiednie do palników turystycznych nakręcanych na butlę. Znajdziesz u nas też te, z samouszczelniającym zaworem bagnetowym, który w bezpieczny sposób pozwala na podłączenie go do kuchenek stawianych bezpośrednio na podłożu. Dostępne w różnych rozmiarach. W najmniejszym – 110g gazu, do niewielkiego plecaka, jak i 220g. Największy rozmiar kartusza 450g, będzie odpowiedni na dłuższe wędrówki. Nasze wkłady zawierają domieszkę izobutanu, co pozwala na ich użytkowanie w niższych temperaturach.

Jaki rodzaj paliwa turystycznego sprawdza się najlepiej?

Najbardziej popularnym paliwem kuchenek turystycznych pozostaje gaz, który sprawdzi się w niemal każdych warunkach. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by wybrany przez nas kartusz miał domieszkę odpowiedniego gazu, który ułatwi korzystanie z niego zimą. Pamiętajmy, że mimo to, jego zużycie będzie wyższe w ujemnych temperaturach nawet o połowę. Wybierając się się na śnieżną ekspedycję, można rozważyć zakup kuchenki turystycznej zasilanej ciekłym paliwem. Taki sprzęt wprawdzie poradzi sobie z niższą temperaturą, natomiast trzeba liczyć się z tym, że taka kuchenka będzie cięższa i bardziej skomplikowana w budowie. Znaczy to, że będzie wymagała czyszczenia i może okazać się awaryjna. Innym jeszcze rozwiązaniem, na jednodniowe wyprawy, będzie kuchenka zasilana specjalnymi tabletkami, dającymi po ich podpaleniu kilkuminutowy płomień, który podgrzeje nam jedynie wodę na herbatę lub niewielki posiłek. Najbardziej popularnym rodzajem paliwa pozostaje wciąż gaz, który cieszy się również największą dostępnością w całej Europie i poza nią.

Korzystanie z kartuszy zimą

W niskich temperaturach korzystanie z gazowych kartuszy może być utrudnione. Nie jest jednak całkiem niemożliwe. Aby swobodnie móc korzystać z takiego sprzętu, należy upewnić się, że będzie miał on domieszkę odpowiedniego gazu, co ułatwi jego obsługę w chłodne dni. Dodatkowo zalecane jest trzymanie kartuszy w ciepłym miejscu. Nie jest to jednak łatwe podczas zimowej wyprawy. Można natomiast umieścić wkład głęboko w bagażu, między ubraniami lub w śpiworze. Jeżeli planujmy zimową ekspedycję, możemy użyć kuchenki turystycznej na inny rodzaj paliwa, jednak są one cięższe i bardziej skomplikowane w budowie, a co za tym idzie – bardziej awaryjne.