Śpiwory damskie

By w pełni utrzymać temperaturę i zapobiec wychłodzeniu w zimną noc, warto wybrać śpiwór dopasowany do swojej sylwetki. Damskie modele różnią się od męskich długością, szerokością i sposobem wypełnienia. Dla kobiet dostępne są warianty krótsze i węższe, by maksymalnie zniwelować pustą przestrzeń wewnątrz. Również wypełnienie zostało uzupełnione w ten sposób, by dodatkowo chronić części ciała szczególnie podatne na zimno.

Śpiwór damski a męski – czym się różnią?

Śpiwory damskie i męskie różnią się od siebie. Jest to bardzo istotna kwestia, o której powinniśmy pamiętać przy zakupie, jeśli chcemy, by produkt dobrze spełniał swoje zadanie. Zatem, gdzie jest różnica? Dla mężczyzn szyte są w szerszym kroju, by zapewnić więcej miejsca w okolicach ramion, jednocześnie nie pozostawiając zbyt dużo pustej przestrzeni w nogach, co może utrudniać utrzymanie ciepła. Takie śpiwory są też dłuższe, czyli dopasowane to męskiego wzrostu. Istotną kwestią jest również rozmieszczenie wypełnienia, które będzie grubsze w miejscach, które szybciej się wychładzają. Damski natomiast, analogicznie będzie miał mniejsze rozmiary i pozostanie węższy dla optymalnego zachowania ciepła. Dla kobiet również w inny sposób zostały rozmieszczone strefy z grubszym wypełnieniem. Dla dodatkowego komfortu użytkowania, oprócz rozmiarów, można wybrać stronę otwierania śpiwora. W produkcji użyte zostały zamki lewe – dla praworęcznych i prawe – dla leworęcznych.

Czy śpiwór damski musi być cieplejszy?

W śpiworach damskich umieszcza się wypełnienie, dostosowując je do potrzeb kobiecej sylwetki, by chronić części ciała szczególnie podatne na wychłodzenie. Nie jest to jedyny wyróżnik modeli przeznaczonych dla pań. Są one również węższe od męskich, by zapewnić dobre dopasowane do ciała, co pozwala za maksymalne zachowanie ciepła. Naukowo udowodnione jest, że kobiety szybciej tracą ciepło. Odpowiadają za to hormony, które w naturalny sposób rozszerzają naczynia krwionośne. Podobnie jest w przypadku osób z niższym ciśnieniem. Dlatego te grupy, powinny szczególnie zwracać uwagę na zalecenia producenta i wybierać śpiwory z niższą temperaturą komfortu.

Śpiwór damski – kształt, dopasowanie do wzrostu

Dobrze dopasowany śpiwór to podstawa komfortowego snu pod namiotem. Dlaczego to takie ważne? Nieodpowiedni rozmiar czy kształt może powodować wychłodzenie, nie tylko przy niskich temperaturach. To niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet, które ze względu na swoją gospodarkę hormonalną, są dodatkowo narażone na zimno. Zbyt duży rozmiar sprawi, że śpiwór będzie nie tylko za długi, ale i za szeroki, co spowoduje zbyt dużo wolnej przestrzeni w śpiworze, której nie będziemy w stanie ogrzać. Natomiast za mały, nie pozwoli na wygodne ułożenie się i wyprostowanie stóp. Ponadto przy próbie naciągnięcia śpiwora, możemy rozbić wypełnienie, które nie będzie już tak dobrze chroniło przed zimnem.