Sztućce turystyczne

Ważny element w kuchni turystycznej stanowią sztućce, bez których nie przekroimy pieczywa czy nie nałożymy makaronu. Mogą mieć formę zestawu, stanowiącego survivalowy niezbędnik, jak i być skompletowane z pojedynczych akcesoriów – zazwyczaj z łyżki, noża czy widelca –  i być zapakowane w funkcjonalne etui lub połączone ze sobą za pomocą zaczepu. W Pinguin oferujemy również sztućce składane, które po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Dzięki temu zmieszczą się do każdego plecaka i będą wygodnym wyposażeniem podczas długiej wyprawy.

Czytaj mniej Czytaj więcej

Sztućce turystyczne, czyli podstawa niezbędnika biwakowego

Posiadając kuchenkę turystyczną, palnik, naczynia oraz potrzebne produkty spożywcze, wydawać by się mogło, że mamy wszystko, czego potrzeba, by ugotować posiłek na szlaku lub biwaku. Okazuje się jednak, że czegoś wciąż brakuje. Czego? Chodzi oczywiście o sztućce turystyczne, bez których nie przemieszamy nawet zupy czy nie nałożymy makaronu. Sprawia to, że stają się one niezbędnikiem turystycznym, bez którego żaden podróżnik nie wyrusza w drogę. Zatem pakując ekwipunek, pamiętajmy zawsze o komplecie sztućców – czyli o łyżce, widelcu i nożu. Ten ostatni powinien być szczególnie ostry, by nie tylko przeciąć kostkę masła, ale i pokroić pieczywo czy twardy owoc lub warzywo. Ten niezbędny element wyprawy można zakupić osobno, by skompletować to, co najważniejsze i według własnych potrzeb, lub w gotowym, podręcznym zestawie.

Zestaw sztućców turystycznych – jaki materiał będzie najlepszy?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sztućców turystycznych. Od tych plastikowych, przez bambusowe, po te ze stali nierdzewnej. Jaki zatem wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb. To znaczy od długości wyprawy i typów potraw, jakie będziemy przyrządzać. Najtańszym rozwiązaniem będą sztućce plastikowe. Bardzo lekkie, lecz nie tak trwałe. Częściej sprzedawane w zestawie: łyżka, widelec i nóż, którym nie będziemy w stanie przekroić twardych produktów. Dlatego sprawdzą się podczas pieszych, ale krótkich wypraw. Innym rozwiązaniem może być zestaw sztućców bambusowych, które również najczęściej sprzedawane są w zestawie i w wygodnym etui. Jednak nadawać się będą bardziej na miejskie podróże lub do restauracji niż w trudny teren. W zależności od wykonania mogą być trwalsze od plastiku i przy tym bezpieczniejsze dla środowiska. Trwalszą opcją będzie niezbędnik wykonany z metalu – zazwyczaj z wytrzymałej stali. Oczywiście jest najcięższy z całego zestawienia, ale najlepiej sprawdzi się w outdoorze. Możemy kupić poszczególne elementy osobno lub zdecydować się zastaw. Taki niezbędnik, będzie zawierał w sobie nie tylko podstawowe sztućce, ale również ostry nóż, który sprawdzi się podczas survivalowej wyprawy. W bardziej rozbudowanych modelach znajdziemy więcej akcesoriów, takich jak na przykład otwieracz do konserw.

Sztućce turystyczne składane czy nie?

To czy sztućce są składane, nie stanowi o tym, czy są dobre czy złe. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Jakie sztućce wybrać? Podstawowym wyznacznikiem, powinny być nasze preferencje. Zestaw sztućców turystycznych w etui może okazać się tak samo praktyczny, jak komplet tych składanych do najmniejszych rozmiarów. Jedno sprawdzi się w spokojnym trekkingu lub podczas zwiedzania europejskich metropolii, a drugie podczas wymagającej ekspedycji, gdzie liczy się każdy centymetr sześcienny plecaka.