Naczynia turystyczne

Podczas przygotowania posiłków zarówno na górskim szlaku, jak i na biwaku nie może zabraknąć dobrze dobranych naczyń turystycznych. Takich, które będą lekkie i kompaktowe, czyli idealne na trekking, lub cięższe i pojemne, by zapewnić Ci komfort na kempingu. Poznaj nasze garnki turystyczne i zestawy, które spakujesz do każdego plecaka i sprawdź, czego potrzebujesz w swoją wyprawę lub na biwak.

  Sale
  Zestaw garnków turystycznych Pinguin Trio Steel S

  Pinguin

  Od 247,99 zł Cena 329,99 zł
  Sale
  Zestaw garnków turystycznych Pinguin Trio Steel L

  Pinguin

  Od 262,99 zł Cena 349,99 zł
  Sale
  Zestaw naczyń turystycznych Pinguin Family

  Pinguin

  Od 412,99 zł Cena 549,99 zł
  Sale
  Czajnik turystyczny z radiatorem Pinguin Kettle X (0,7-0,9 L)

  Pinguin

  Od 134,99 zł Cena 179,99 zł
  Sale
  Czajnik turystyczny Pinguin Kettle L (1,2-1,5 L)

  Pinguin

  Od 104,99 zł Cena 139,99 zł
  Sale
  Czajnik turystyczny Pinguin Kettle S (0,7-0,9 L)

  Pinguin

  Od 89,99 zł Cena 119,99 zł
  Sale
  Zestaw naczyń turystycznych z radiatorem Pinguin Quadri X

  Pinguin

  Od 277,99 zł Cena 369,99 zł
  Sale
  Zestaw naczyń turystycznych Pinguin Double Alu

  Pinguin

  Od 179,99 zł Cena 239,99 zł
  Sale
  Zestaw naczyń turystycznych Pinguin Solo Alu

  Pinguin

  Od 104,99 zł Cena 139,99 zł
  Sale
  Zestaw naczyń turystycznych z radiatorem Pinguin Double X

  Pinguin

  Od 269,99 zł Cena 359,99 zł
  Sale
  Zestaw naczyń turystycznych Pinguin Quadri Alu

  Pinguin

  Od 187,99 zł Cena 249,99 zł
  Sale
  Zestaw naczyń turystycznych Pinguin Rover S

  Pinguin

  Od 224,99 zł Cena 299,99 zł
  Sale
  Zestaw naczyń turystycznych Pinguin Duo Steel S

  Pinguin

  Od 194,99 zł Cena 259,99 zł
  Sale
  Zestaw naczyń turystycznych Pinguin Rover L

  Pinguin

  Od 284,99 zł Cena 379,99 zł
  Sale
  Zestaw naczyń stalowych Pinguin Duo Steel L

  Pinguin

  Od 224,99 zł Cena 299,99 zł

Garnki turystyczne i inne naczynia na biwak

Ze względu na duży wybór naczyń turystycznych, warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wcześniejsze spisanie menu lub po prostu potraw, jakie planujemy przyrządzać na biwaku. Dowiemy się tym samym, jakie naczynia będą niezbędne i tym samym rozważyć ich zakup. Najpotrzebniejszym elementem jest oczywiście garnek, dzięki któremu, nie tylko odgrzejemy posiłek, ale i zagotujemy wodę na herbatę. Sprawdzi się również patelnia, na której jesteśmy w stanie przygotować ciepły posiłek, kiedy nie poradzi sobie głębsze naczynie. O ile na biwaku sprawa jest prostsza, bo nie musimy przejmować się wagą oni poręcznością naczyń, o tyle podczas podróży z plecakiem każdy gram i centymetr sześcienny ma znacznie. Dlatego garnki turystyczne mają wygodnie chowane uchwyty lub składają się w kompaktowe zestawy.

Ile powinien ważyć zestaw naczyń turystycznych?

Najlepiej, aby cały zestaw naczyń turystycznych ważył jak najmniej. Jednak wszystko zależy od tego, co będziemy chcieli przyrządzać i czy wybieramy się w na trekking po górach, czy raczej na biwak, gdzie waga nie będzie odgrywała tak dużej roli i zależeć nam będzie raczej na wygodzie i komforcie podczas wyjazdu. Podczas kempingu pozwolić możemy sobie na takie udogodnienia jak większa ilość garnków, patelni czy czajnik na wodę. Jeśli jednak wybieramy się pieszo w góry, a cały nasz ekwipunek będziemy nieść na plecach, wówczas ograniczymy ilość naczyń i będziemy starali się wybrać te najlżejsze. Wygodnym rozwiązaniem są również całe zestawy, które pozwalają na włożenie jednego elementu w drugi, co sprawia, że zajmują mniej miejsca w plecaku.

Naczynia turystyczne stalowe, tytanowe, aluminiowe, a może inne?

Nie tylko rozmiar naczyń ma znaczenie, ale również tworzywo, z którego są wykonane. Przekłada się to na ich wagę, utrzymywanie ciepła i kilka innych czynników. Naczynia stalowe, ze względu na słabą przepuszczalność temperatury, utrzymają nasze jedzenie dłużej ciepłe, ale również będą się długo nagrzewać. Są stosunkowo tanie i trwałe, ale za to ciężkie. Sprawia to, że będą kiepskim rozwiązaniem na trekking. Akcesoria tytanowe natomiast, są lekkie i szybko łapią temperaturę. Oznacza to jednak, że szybciej będą traciły ciepło. Są za to trwałe, ale ich cena jest wyższa niż naczyń stalowych czy aluminiowych. Te ostatnie, bardzo popularne na szlaku, są lekkie i najtańsze w całym zestawieniu. Dodatkowo ogrzanie posiłku nie trwa długo. Jednak nie są zbyt trwale i podatne na odkształcenia. Innym jeszcze rozwiązaniem mogą okazać się zestawy turystyczne silikonowe z metalowym dnem. To najdroższa opcja z całego zestawienia, ale najlżejsza i pozwalające złożyć się do małych rozmiarów, co sprawia, że okaże się wygodnym rozwiązaniem na szlak.