Termosy turystyczne

Nic tak nie rozgrzewa w chłodne dni, jak gorąca herbata. Tym bardziej na zimowym górskim szlaku, po kilku godzinach wędrówki. Dlatego, na długie wyprawy, warto zaopatrzyć się w dobry termos turystyczny, czyli duży i dobrze utrzymujący temperaturę. Wybierz odpowiednią dla siebie pojemność i sprawdź nasze termosy, które trzymają ciepło napoju aż do 24 godzin!

Termos, który długo trzyma ciepło – Pinguin

Długim czasem utrzymania ciepła napojów może poszczycić się VACUUM THERMOBOTTLE od Pinguin, bo aż do 24 godzin. Termos z napojem trzymany w 18 stopniach, o temperaturze początkowej 95 stopni, po upłynięciu doby, osiągnie około 64 stopni. To za sprawą cienkich ścianek ze stali nierdzewnej i szczelnego korka ze specjalnymi wycięciami, dzięki którym nie musimy odkręcać termosu do końca, by przelać zawartość do kubka. To rozwiązanie pozwala dłużej utrzymać ciepło napoju, jednocześnie wciąż pozwalając na jego dokładne i wygodne czyszczenie.

Jaki termos kupić w góry, a jaki do pracy?

Dobry termos powinien być duży, by zapewnić nam odpowiednią ilość gorącej wody, lub innego napoju, podczas całej wyprawy. Zwłaszcza w górach ciężko o dostęp do wrzątku, a niskie temperatury mogą być wyjątkowo uciążliwe. Oprócz rozmiaru termosu znaczenie ma jeszcze korek.  Sposób zakręcania wpływa na to, jak długo utrzymywane jest ciepło. Jeżeli nakrętka jest zupełnie wyjmowana, a otwór jest szeroki, to podczas nalewania będzie uciekało dużo ciepła. Dlatego warto zaopatrzyć się w taki z korkiem ze specjalnymi nacięciami. To sprawi, że już przy lekkim rozszczelnieniu będziemy mogli przelać gorący napój. Do pracy natomiast starczy nam mniejszy kubek termiczny o pojemności około 0,5l. Jest bardziej poręczny, ponieważ można pić z niego bezpośrednio za pomocą wygodnego otworu. Słabiej niż termos trzyma ciepło, ale z pewnością wystarczająco, by pokonać z nim drogę do pracy lub udać się na spacer w chłodny dzień.

Termos turystyczny utrzymuje zimno do 3 razy dłużej

Budowa termosu jest dość prosta. Składa się on z dwóch, niestykających się ze sobą ścianek (najczęściej ze stali nierdzewnej), między którymi stworzona jest próżnia, która izoluje zawartość termosu od temperatury zewnętrznej. Dzięki temu termosy są w stanie utrzymać ciepłą temperaturę napoju do kilku czy kilkunastu godzin, a niektóre modele od Pinguin nawet do doby. Termosy o takiej konstrukcji utrzymują zimno do trzech razy dłużej niż ciepło. Efekt chłodzenia można dodatkowo wydłużyć, hartując termos, czyli napełniając go wcześniej na kilka minut zimną wodą.