Górskie

Czas ruszać na wyprawę! To idealna okazja, by zabrać swój ulubiony plecak w góry od Pinguin. W zależności od litrażu wyposażone są w dużą ilość kieszeni, by łatwo i wygodnie zapakować się na długą trasę. Z plecakiem górskim nie musisz martwić się sposobem zamontowania dodatkowego wyposażenia niezbędnego do noclegu w terenie. Wygodę noszenia zapewnią troki i uchwyty do mocowania śpiwora czy namiotu.

   Plecak trekkingowy Pinguin Attack 45 black

  Pinguin

  Od 639,99 zł Cena 739,99 zł
  Plecak narciarski Pinguin Ace 27 petrol

  Pinguin

  Od 589,99 zł Cena 679,99 zł
   Plecak trekkingowy Pinguin Attack 45 petrol

  Pinguin

  Od 639,99 zł Cena 739,99 zł
  Plecak narciarski Pinguin Ridge 40 petrol

  Pinguin

  Od 579,99 zł Cena 669,99 zł
  Plecak skiturowy Pinguin Ridge 40 black

  Pinguin

  Od 579,99 zł Cena 669,99 zł
  Plecak na narty Pinguin Ridge 28 petrol

  Pinguin

  Od 549,99 zł Cena 629,99 zł
  Plecak Skiturowy Pinguin Ridge 28 black

  Pinguin

  Od 549,99 zł Cena 629,99 zł
  Plecak narciarski Pinguin Ace 27 black

  Pinguin

  Od 589,99 zł Cena 679,99 zł

Plecak w góry – jaki wybrać?

Kiedy przychodzi do pakowania w górską wyprawę, nie może zabraknąć dobrego plecaka. Dobrego – czyli jakiego? Nie możemy przecież powiedzieć, że dany plecak jest dobry a inny zły. Może być natomiast bardziej lub mniej odpowiedni. Wszystko zależy od tego w jakie góry się wybieramy, jaką porą i na ile dni. Jak więc wybrać odpowiedni plecak? Ustalmy jak długo potrwa wycieczka, gdzie śpimy, jaka będzie pogoda (czy jest zima, czy lato). Zbierzmy wszystkie potrzebne rzeczy i dopasujmy do nich odpowiedni litraż. Następnie trzeba zastanowić się czy będzie potrzebny mam chip w razie nieprzewidzianej lawiny. Wiele plecaków górskich ma wszyte je fabrycznie, co znacznie poprawia wygodę i bezpieczeństwo. Kolejną kwestią jest dopasowanie do naszej sylwetki. Dzisiaj regulacje są na tyle optymalne, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Przy dopasowywaniu plecaka należy wrócić uwagę na system nośmy. Czy nie jest za długi i kończy się wraz z naszymi plecami oraz czy pasy podtrzymujące są dopasowane.

Plecak górski a plecak podróżny

Jaka jest różnica między plecakiem górskim a podróżnym? Najprościej powiedzieć, że plecak górski jest w góry a podróżny po prostu do wycieczek w każdym terenie. Bo na wyprawę można wybrać się również do niskiego lasu. Natomiast górskie znaczy to, że będzie posiadał więcej udogodnień, które sprawdzą się w wysokim terenie. Dodatkowo wśród takich plecaków możemy dopasować litraż w zależności od potrzeb. Na przykład 50l na tygodniową wyprawę lub plecak górski 30l na dwudniową wyprawę. Jeśli natomiast planujemy wspinaczkę, wtedy odpowiedni będzie jeszcze inny typ plecaka.

Systemy nośne w plecakach górskich

Dobrze dobrany system nośny w plecaku (zwłaszcza górskim) to podstawa, dlatego że cały stelaż przylega do naszych pleców. Dobrze dopasowany sprawia, że waga zapakowanego ekwipunku nie jest odczuwalna. Natomiast dobrany źle – wpływa negatywnie na nasz komfort podczas wyprawy i zdrowie pleców. Jak zatem odpowiednio wybrać plecak w góry? Należy zwrócić uwagę na długość systemu nośnego. Już dzisiaj wiele plecaków posiada regulacje, by łatwo było dostosować go do swojego wzrostu. Ponadto warto zadbać o to, by jak najmniejsza powierzchnia plecaka stykała się z naszymi plecami. Zwracanie uwagi na system wentylacji pleców i wybieranie wąskiego pasa biodrowego przy dużych litrażach zdecydowanie zwiększy komfort na szklaku i zniweluje uczucie zmęczenia.