Namioty ekspedycyjne

Przy planowaniu ekwipunku na prawdziwą wyprawę ekspedycyjną nie może zabraknąć namiotu o ponadprzeciętnie wytrzymałym stelażu oraz materiale. Tego typu namioty idealnie sprawdzą się w trakcie wypraw w wymagającym terenie, podczas trudnych warunków atmosferycznych. Charakteryzują się nie tylko solidną konstrukcją, ale też wysoce wodoodpornymi materiałem lub tropikiem oraz odpowiednim na wietrzną pogodę kształtem.

Namiot ekspedycyjny a zwykły namiot turystyczny – różnice

Podstawową różnicą między namiotem ekspedycyjnym a turystycznym jest przystosowanie tego pierwszego do bardzo trudnych warunków w terenie, również tych zimowych. Turystyczny, w zależności od cech i właściwości, może być odpowiednim schronieniem na biwaku lub podczas lekkiej wycieczki trekkingowej. Wybierając namiot ekspedycyjny ważne, byśmy kierowali się mocnym stelażem, który poradzi sobie z silnym wiatrem. Wyposażony powinien być w tropik o wysokich parametrach i fartuch śnieżny, które dodatkowo podniosą poziom ochrony przed deszczem i śniegiem.

Najważniejsze cechy dobrego namiotu zimowego

Podczas wybierania namiotu zimowego powinniśmy kierować się jego wytrzymałością, kształtem i dodatkowymi funkcjami, które pozwolą nam zmierzyć się z wielocentymetrowym śniegiem. Na najzimniejszą porę roku i trudne warunki panujące w terenie, świetnym rozwiązaniem będzie namiot ekspedycyjny o konstrukcji przanaczonej na ekstremalne warunki. Jakie cechy taki sprzęt powinien posiadać? Po pierwsze, musi mieć bardzo stabilny stelaż. Warto tutaj zrzucić wagę ekwipunku na drugi plan, ponieważ na piedestale stawiamy niezwykle dobre przygotowanie do podróży, by być przygotowanym na każde warunki. Znaczenie ma również kształt namiotu, ponieważ im niższy będzie, bym bardziej odporny na podmuchy wiatru. Liczy się też opływowy kształt, z którego w naturalny sposób będzie spadał śnieg. Natomiast ochronę przed różnymi opadami atmosferycznymi zapewni nam tropik – czyli dodatkowa warstwa wodoodpornego materiału. Ten o wysokiej jakości, nie pozwoli przedostać się wodzie do środka. Warto zwrócić uwagę, aby zimowy namiot ekspedycyjny wyposażony był w fartuch śnieżny, który nie tylko chroni przed wdarciem się śniegu do środka, ale też stanowi dodatkową barierę przed zimnem.

Namiot ekspedycyjny 2- czy 3- osobowy?

Wszystko zależy od tego, czy podróżujemy w jedną, dwie a może trzy osoby i jaki posiadamy bagaż. Również ważne stają się nasze preferencje odnośnie do przestrzeni, jaką chcemy mieć wewnątrz. Namiot ekspedycyjny dwuosobowy sprawdzi się idealnie dla dwójki podróżnych z niewielkim ekwipunkiem, jak i dla osoby udającej się na wyprawę w pojedynkę. Dlaczego? Ponieważ przy dużym bagażu przyda się nieco więcej miejsca. Dodatkowo zwiększy to komfort i zmniejszy ryzyko konieczności wychodzenia na zewnątrz, podczas wykonywania różnych czynności, na przykład zmiany ubrań. Analogicznie, namiot trzyosobowy będzie idealny zarówno dla dwójki, ceniących sobie wygodę i przestrzeń, jak i dla trójki o mniejszym bagażu. Nie warto jednak wybierać tak dużego namiotu, jeśli w podróż zamierzamy udać się sami, ponieważ szansa, że wykorzystamy całą przestrzeń jest niewielka, a znacznie obciąży to nasz bagaż.