Namioty ultralekkie

Ultralekkie namioty od Pinguin będą świetnym wyborem podczas długich marszy i wielodniowych, pieszych wypraw. Sprawdzą się nie tylko dzięki swojej lekkiej wadze, której nie odczujesz w bagażu, ale także za sprawą niewielkich wymiarów po złożeniu. Umożliwia to pokrowiec wyposażony w paski kompresyjne, dzięki którym umieścisz namiot nawet w małym plecaku.

Ile powinien ważyć namiot ultralekki?

Waga namiotu zależy od jego konstrukcji, liczby komór oraz materiałów, z których został zrobiony. Liczy się nie tylko tworzywo samego stelażu, ale również śledzi czy szpilek. W namiotach ultralekkich waga zostaje ograniczona do minimum, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności w łatwych warunkach pogodowych. Ich waga zazwyczaj nie przekracza 3 kg, a to znaczna różnica między przeciętnym namiotem górskim. Jednak pamiętać trzeba, że wszystko zależy od jego wielkości. Liczyć się trzeba z tym, że namiot trzyosobowy, będzie cięższy od jednoosobowego. Ten większy będzie sięgał swoją wagą nawet 3kg, w momencie, kiedy mniejszy, dla osób podróżujących w pojedynkę, nie przekroczy nawet 2kg. Zatem wszystko zależy od wielkości namiotu oraz tego i w ile osób będziemy go użytkować. Dla dwójki podróżnych można również wybrać większy, by cieszyć się dodatkowym miejscem na bagaż. Wtedy też ciężar namiotu można rozłożyć pomiędzy te osoby.

Kto powinien zdecydować się na ultralekki namiot

Lekki namiot, którego nawet nie poczujemy w swoim ekwipunku, to bardzo wygodne rozwiązanie podczas długich wędrówek z plecakiem. Wtedy szczególnie liczy się waga, by niepotrzebnie nie dociążać bagażu. Zbyt ciężki negatywnie przełoży się na kręgosłup, wydajność i samo poczucie komfortu podczas marszu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ultralekkich namiotów, które kuszą swoją wagą i małymi rozmiarami po złożeniu, jednak dla wielu nie będą one odpowiednie. Kto zatem powinien zdecydować się na takie rozwiązanie? Z pewnością osoby, które dużo podróżują pieszo i każdy nocleg planują w innym miejscu. Jednak trzeba pamiętać o tym, że im lżejszy namiot, tym mniej stabilny stelaż, dlatego tego typu konstrukcja nie sprawdzi się podczas wymagających wypraw lub w trakcie panowania trudnych warunków atmosferycznych. Zatem, jeśli wybieramy się na wyprawę, podczas której spodziewamy się wzmożonych, chociażby podmuchów wiatru, warto zastanowić się nad nieco cięższym namiotem trekkingowym lub nawet ekspedycyjnym, który zapewni większą stabilność na szlaku. Namiot ultralekki sprawdzi się podczas długich marszy i w dogodnych warunkach pogodowych.

Lekkie namioty jednoosobowe w ofercie Pinguin

W swojej ofercie Pinguin posiadamy lekkie namioty jednoosobowe, których waga to zaledwie 1,65kg. Swoją lekkość zawdzięczają stelażowi zaprojektowanemu przez koreańską firmę DAC. Rurki wykonane z duraluminium w swojej budowie zwężają się ku środkowi, ale podostają grube na końcach. To pozwala na znacznie zmniejszenie wagi, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności namiotu. Za zniwelowanie zbędnego ciężaru odpowiadają również szpilki, które wykonane z aluminium, nie tracą swoich właściwości. Dodatkowym udogodnieniem jednoosobowego lekkiego namiotu od Pinguin jest jego wymiar po złożeniu. Dzięki pokrowcowi z paskami kompresyjnymi staje się on naprawdę niewielki.